A Corner in the World Festivali 3. kez gerçekleşiyor. Son buluşmamızdan bu yana önemli değişiklikler oldu. Mayıs 2017’den itibaren A Corner in the World kürasyon ekibi, bomontiada ALT’ın programına yön vermeye başladı. Bu sezonun başından bu yana bomontiada ALT’ı, şehrin yaratıcı enerjisini toplayan ve etrafına yayan bir alan olarak kurgulamaya çalıştık. Genç festivalimiz kapsamında kısıtlı imkanlarımızla hayal edip hayata geçirmeye çalıştığımız pek çok proje ve program ve daha ötesi bomontiada ALT’ta vücut buldu, yeşeren tohumlarımız önce boy, sonra ufak ufak dallar vermeye başladı. Umuyoruz ki kökleri de derinleşiyor.

Bu yılki festival hem daha önceki iki festival deneyimini hem de bomontiada ALT’ta başlayan heyecan verici sürecimizi içinde barındıran bizim için çok özel bir an. A Corner in the World, 2015’te başladığında itici gücü bir meraktı: sahne sanatlarının her alanında Türkiye ve yakın coğrafyalarında üretim yapan yeni yaratıcılara ve üretimlerine yönelmiş bir merak. Ve bu merakın tetiklediği onları bir araya getirme, dünyanın bu köşesinde disiplinler ve kültürler arası daha fazla etkileşime vesile olma arzusu. Bu merak ve arzu, bomontiada ALT’ta da bizler için itici bir güç oluyor. Bu yüzden bu festivali size giderek artan bir heyecanla sunuyoruz.

Bu yıl festivalimizin merkezi bomontiada. Buradan komşumuz Mimar Sinan Üniversitesi Çağdaş Dans Anasanat Dalı Şebnem Selışık Aksan Sahnesi başta olmak üzere Bomonti semtine yayılıyor ve adım sayımızı biraz daha artırarak Salt Galaya’ya uzanıyoruz.

Bir önceki festivalimizde, dünya yuvarlak olduğu için merkezinin bakış açınıza göre değişeceğini söylemiş ve dünyamıza yeniden bakmayı önermiştik. Bu yıl ise ona şöyle alıcı gözüyle bir daha bakıp şu soruyu soruyoruz: ‘Dünya Düz?’ Feminist yazar Andrea Dworkin demiş ki: “Kadınlara dünyanın bizim için düz olduğu öğretildi, ve eğer fazla ileri gidersek aşağı düşebileceğimiz. Buna rağmen bazılarımız fazla ileri gitti ve şimdiye kadar düşmedik. Benim inancım, benim feminist inancım, odur ki düşmeyeceğiz.“ Biz de şöyle düşündük: “Belki de bazen dünya düz. Belki bazılarımız için daha da düz. O zaman bu yılki festival ‘fazla ileri giden’, neresinden baksa dünyayı düz göremeyen bakış açılarını selamlasın. Dünya düz mü değil mi bilmiyoruz ama dünyayı yerinden oynatacak birileri varsa onlardan bazıları bu yıl bizlerle olacaklar!”

Bu yıl festival seçkimizin ana bölümü olan performanslar kadın ve kuir sanatçıların işlerinden oluşuyor. Türkiye, İran, Suriye, Lübnan, Cezayir, Fas ve Kosova’dan çağdaş dans, tiyatro, müzik, görsel sanatlar ve bunların arasında salınan alanlarda birçok etkinlik hazırladık.

Performans Köşemiz toplam 15 etkinliği içeriyor. Uluslararası Seçki’deki 8 eserin yanı sıra bomontiada ALT’ta başlattığımız Alt+ misafir sanatçı programımız kapsamında bu yıl gerçekleştirilen 3 gösteri ve festivalimiz için Hareket Atölyesi ve Leman Sevda Darıcıoğlu’nun hazırladığı bomontiada’nın farklı köşelerinde karşınıza çıkacak 2 yeni performans var programımızda. Birinci festivalimizin gönüllü ekibinde yer alan Leman’ı bu yıl festivalimizde sanatçı olarak ağırlamak bizim için ayrı bir keyif. Performans Köşemizdeki diğer etkinlikler ise bu yıl Bomonti ve Feriköy’de çeşitli mekanlarda gerçekleşecek Walk Around the Corner performans yürüyüşü ve bomontiada ALT’ın klasikleşme yolunda ilerleyen 29’59’’ kısa gösteriler seçkisi. Bu iki program bizim için hem yeni sanatçılar hem de yeni mekanlar keşfetme ve bakış açılarımızı dönüştürme imkanı sunan, meraklı gözleri davet eden alanlar.

Bu yılki özel projemiz yerinden edilmiş ve sürgündeki sanatçıların yeni işler üretmesi ve yeni ortamlarındaki sanat topluluklarıyla ilişkilenmesini sağlamak amacıyla gerçekleşen AMARRE adlı misafir sanatçı programı. Bu programın Türkiyeli ortağı olarak program çerçevesinde üç Suriyeli sanatçının ürettiği kısa eserlere festival programımızın Köşede Buluşmalar bölümünde yer veriyoruz.

Köşede Buluşmalar bölümümüz ayrıca bomontiada ALT’ta ayda bir devam eden programlarımızdan Tuğçe Tuna ile Türkiye’de Çağdaş Dans Konuşmaları serisinin 8.sini ve Galata Perform ortaklığıyla gerçekleştirdiğimiz Yeni Metinler ve Diğer Şeyler oyun okumaları serisinin 4.sünü içeriyor. Tuğçe Tuna’nın festival konuğu Geyvan McMillan iken, Galata Perform’un konuğu Düşüyorum! adlı ödüllü metniyle Johanna Emanuelsson olacak. Bu bölümün diğer konukları festivalle başlayacak yeni sohbet serimiz Eski İstanbul Kadınları kapsamında İstanbul’un tarihinde yer etmiş ancak resmi anlatılarda görünmez olan iki kadın karakter Şair Nigar ve ressam Mihri üzerine Nihan Vural ve Berna Gençalp tarafından gerçekleştirilecek sohbetler. Festival sanatçılarımızdan Hanane Hajj Ali’nin Beyrut’ta kadın ve sanatçı olmak üzerine deneyimlerini aktaracağı Jogging’e Hazırlık ve kuir sanatçı Astrit İsmaili’nin savaş sonrası Kosova’daki pop ve sanat üzerine Performans Sanatı: Beden ve Sesin Politiği isimli konuşmaları da bu bölümün diğer içerikleri.

bomontiada ALT’taki Beyaz Odamız festival kapsamında ‘Sürtük – dolaştım biraz gönlümün çektiği yerlerde’ adlı video yerleştirmeye ev sahipliği yapacak. Aslı Özgen-Tuncer ve Gözde Onaran’ın Türkiye sinema tarihindeki kadın karakterler üzerinden flaneuse kavramının izini süren video yerleştirmesi, Görsel Sanatlar Köşemizin bu yılki konuğu olacak.

Son festivalimizde ilk kez gerçekleşen Türkiye’den ve yurtdışından sanatçılar, kültür yöneticileri ve sanatseverleri bir araya getiren Corner Pro’da bu yıl da 3 gün boyunca gerçekleşecek paneller, özel toplantılar ve sanatçı buluşmalarıyla Türkiye ve bölge ülkelerindeki sanat üretimi ve dolaşımının zorlukları ve olanaklarının ele alacağız. Yerli seçkimizle paralel olarak gerçekleşecek Corner Pro, bir tartışma ve deneyim paylaşımının yanı sıra Türkiye’den bağımsız sanatçıları ve mekanları uluslararası alanda daha görünür kılan bir platform olarak gelişmeye devam ediyor.

Müzik Köşemizde Babylon’da gerçekleşecek açılış konserimiz Baba Zula ile birlikte DJ kabininde Ahmet Uluğ ve Undomondo ve 6 Mayıs’ta bomontiada Avlu’da Bomonti semtinin müzikal mirasından beslenen Tatavla Keyfi ve Cümbüş Cemaat bizlerle olacak. 12 Mayıs’ta ise sürpriz kapanış partimizde birlikteyiz.

Atölyeler bölümümüzde festival sanatçılarımızdan Dalila Belaza, Bouchra Ouizguen ve Nancy Naous Türkiyeli sanatçılarla buluşacak. Gösteriler sonrası sanatçılarımızla sohbet geleneğimizin devam ettiğini de hatırlatalım.

Geçtiğimiz yıl bizim için yeni heyecanlar ve buluşmalara vesile olan yoğun bir yıl oldu. Bir merakın ve heyecanın peşinden ‘fazla ileri giden,’ bize destek olan herkesle birlikte A Corner in the World yolculuğu devam ediyor.

Dünyayı düz görenlere karşı onu yerinden oynatacaklara selam ediyor, festivalimizi dünyaya tekrar sunmaktan mutluluk duyuyoruz!

A Corner in the World ekibi,
Burcu, Claire ve Fatih

A Corner in the World Festival is happening for the third time. We’ve had major developments since we last met. In May 2017, A Corner in the World’s curating team started to develop a year-round program for bomontiada ALT and we’ve been working since then to turn this historical space into a hub where the creative energy of the city dwells and is diffused. Many programs we imagined and struggled to do with the limited means of our young festival have come to life here, our sprouting seeds are beginning to grow and hopefully rooting deeper.

This year’s festival is special for us because it brings together the experience of the past two editions and the new adventure we’ve undertaken at bomontiada ALT. When A Corner in the World started in 2015, the driving force was curiosity towards the new creators in all areas of performings arts from Turkey and its surrounding regions. A curiosity which led to a desire to bring them together in an attempt to open up spaces for inter-disciplinary and inter-cultural encounters in this corner of the world. This curiosity and desire are also driving forces for us in bomontiada ALT. This is why we present you this year’s festival with a new enthusiasm.

This year, the festival centers in bomontiada and spreads around the neighborhood of Bomonti starting with our neighbor and collaborator Mimar Sinan University of Fine Arts Department of Contemporary Dance and reaching out towards another cultural hub in the city, SALT Galata.

In our previous edition, we said that the world is round and the center of it can be any corner of it depending on your point of view, which lead us to our motto of looking at our world from a different perspective. Well, this year, we take another look at it and ask the question: ‘Earth is Flat?’ Feminist writer and activist Andrea Dworkin said: “Women have been taught that, for us, the earth is flat, and that if we venture out we will fall off the edge. Some of us ventured out nevertheless, and so far we have not fallen off. It is my faith, my feminist faith, that we will not.” Then we thought, “Well, maybe sometimes the Earth is flat. Maybe, sometimes, for some of us, it is flatter. Then let this festival hail perspectives that cannot see it flat and “have ventured out”. Whether the Earth is flat or not, what is for sure is that we will have with us some of those who can turn it upside down!”

This year’s festival focuses on the works of female and queer artists. We’ve prepared a program consisting of contemporary dance, theater, music, visual arts and some areas in between from Turkey, Iran, Lebanon, Syria, Algeria, Morocco and Kosovo.

Our Performance Corner consists of 15 events: 8 in the international selection and 7 in the local selection. Our local selection is composed of the 3 works developed this year as part of our Alt+ residency program plus new works by Zeynep Günsür’s Movement Atelier and the young performance artist Leman Sevda Darıcıoğlu, who happens to be one of our volunteers in our inaugural year (happy for us). The other events in our Performance Corner is Walk Around the Corner, our traditional performance walk happening this year in the Bomonti-Feriköy neighborhoods and our short works selection 29’59’’. These two events consisting of short works mean a lot to us as they let us discover to new artists and new spaces in our city: a temptation for curious eyes.

Our special project this year is AMARRE, a new residency program which provides a safe working space for forcibly displaced or exiled artists to develop their projects, share them with the local audience and connect to the professional networks in their new environments. As the Turkish partner of the project, we will present the works developed by three young Syrian artists in our Encounters in the Corner section.

Encounters in the Corner section also includes the next editions of two of our ongoing talks series we present at bomontiada ALT: in Talks on Contemporary Dance in Turkey, Tuğçe Tuna hosts Geyvan McMillan and in New Texts and Other Things play-reading series Galata Perform hosts Johanna Emanuelsson with her award-winning play I am Falling! And we initiate a new talk series with the festival: Resurrecting Women of Istanbul where Nihan Vural and Berna Gençalp will speak about their research on two female characters who left their mark on the city landscape but are overlooked in dominant histories: poet Nigar and painter Mihri. Two of our performing artists will also contribute to our Encounters: in Preparation for Jogging, Hanane Hajj Ali will speak about the process of her play dealing with her experience as a woman and artist in Lebanon while Astrit İsmaili will share his views on pop culture and art in post-war Kosovo in his talk Performance Art: The Politics of Body and Voice.

The White Room in bomontiada ALT will welcome the video installation The Flâneuse: “I wandered around as I pleased” where artists Aslı Özgen-Tuncer and Gözde Onaran trace the steps of the flâneuse through the female characters in the cinema of Turkey.

We continue to host artists, cultural managers and public from Turkey and abroad in Corner Pro, a 3-day meeting dedicated to panel discussions, lab sessions and artist presentations with the aim of sharing experiences on arts practices and dissemination in the region. Taking place in parallel with our local selection, Corner Pro grows as a platform for discussion and sharing as well as an attempt to give independent Turkish artists and arts spaces more visibility in the international arena.

Our Music Corner welcomes the psychedelic music band BabaZula + DJ Ahmet Uluğ b2b Undomondo as the opening party. The other guests of this section will be two bands whose music is rooted in the multicultural musical heritage of the Bomonti neighborhood, Cümbüş Cemaat and Tatavla Keyfi.

Finally, our festival artists Bouchra Ouizguen, Dalila Belaza and Nancy Naous will share their experience with Turkish practitioners through our Workshops and yes, we do continue our tradition of Q&A’s after each show.

The past year has been full of new encounters and endeavours for us. And A Corner in the World adventure continues with all our supporters and all those who ‘venture out’ after a curiosity.

We salute those who can turn the world upside down in the face of whose who see it flat and happily present to the world once again: A Corner in the World!

A Corner in the World Team,
Burcu, Claire and Fatih