12 Mayıs Cumartesi / 12 May Saturday

21.00
bomontiada Avlu

Q-BRA DJ Set

Q-BRA a.k.a Kübra Uzun, küçük yaşlarda piano ile başlayan müzik tutkusunu lise yıllarından itibaren vokal, seslendirme ve oyunculuk ile perçinledi. 2000’li yıllarda müzikal oyunculuğu ve sahne sanatları yönetimi eğitimi aldı. Yine aynı yıllarda Garsongs show grubu’nun daimi üyesi olan Q-BRA, çeşitli müzikallerde oynadı, Nilüfer ve Candan Erçetin’e geri vokal yaptı, daima müzik ile beslendi; kendi tabiriyle yanarlı dönerli ve vokalli disko müziği en büyük ilham perisi oldu.

Q-BRA DJ Set

Q-BRA’s (a.k.a Kübra Uzun) passion for music began at a young age with the piano and continued in high school with singing, voiceovers and acting. In the 2000s, she studied musical theatre and performing-arts management and became a permanent member of the Garsongs Show Group, performing in several musicals. She has been a backup singer for Nilüfer and Candan Erçetin. Q-BRA, will perform disco, funk and dance music from the 1980s, 1990s and today.

Rain Lab                                                   

Red Bull Music Warm Up serisinin performanslarıyla dikkat çeken katılımcılarından ve İstanbul ve New York’ta yerleşik olan Rain Lab üçlüsü, yeni ozanlar tavrıyla aşkın ve kaybetmenin, güzellik ve hakikatin hikayelerini birbirine örüyor. Trip hop ve çağdaş folk müziğinden etkilenen Rain Lab, Da Poet’in Anadolu hip-hop’uyla şarkıcı-şarkı yazarı İdil Meşe’nin sıcak vokalleri ve hikayelerini ve Beril Meşe’nin ruh dolu saksafon rifflerini birleştiriyor. Rain Lab’in ilk kısaçaları “RAIN LAB” , insanoğlunun, kozmik bir yolculukta, evi olan Dünya’ya özlemine rağmen yıldızların ötesinde yeni evini arama tutkusunu anlatıyor.

Rain Lab                                                             

The Istanbul-New York based trio weaves together stories of love and loss, beauty and truth with the affect of a modern bard. Being one of the inspiring artists of Red Bull Music Warm Up Series and heavily influenced by trip-hop and contemporary folk music, Rain Lab unites producer Da Poet’s Anatolian hip-hop with singer-songwriter Idil Mese’s ethereal vocals, topped off by the soulful workings of Beril Mese’s saxophone. Rain Lab’s first EP “RAIN LAB” is a cosmic journey that traces the desire to find a human home among the stars, despite the constant tug of homesickness.