Sachli Gholamalizadİran/Belçika Iran/Belgium

2-3 Mayıs  / 2-3 May

bomontiada ALT
English & Farsi / Turkish (surtitles)
40 TL / 25 TL

2014 Theater aan zee Circuit X ödülü
2015 Theaterfestival Roel Verniers ödülü R
2015 Fringe First Edinburgh Festivali
2015 Af Örgütü İfade Özgürlüğü ödülü eleme listesi

Konuşmak için Bir Sebep’te İran kökenli Belçikalı genç oyuncu Sachli Gholamalizad annesiyle arasındaki sorunlu ilişkiyi inceliyor. Ailesinin geçmişine dalıp hem annesi hem de anneannesiyle yüzleşiyor. Oyuncu kendi kaydettiği kasetler (Belçika ve İran’dan), günlüğünden alıntılar, anılar, romanlar ve ses kayıtları gibi çeşitli kaynakları birleştirerek alışılmamış bir performans otaya koyuyor. Bu üç kadının yaşamlarının katmanları ve çelişkileri farklı mecralar kullanılarak sahnede yeniden canlandırılıyor. Bu istisnai bir hikâye mi, çift kültürlü bir çocukluğun doğal sonucu mu yoksa tüm anneler ve kızlarının öyküsü mü?

Yazan ve Oynayan Sachli Gholamalizad
Set Tasarımı Steven Brys
Yapım Müdürü Saskia Lienard
Teknik Donald Berlanger
Rehberlik Greet Vissers
Ses Tasarımı Andrew Claes
Yapımcılar Kunstz, Kvs & Royal Theatre Plymouth / Richard Jordan Productions LTD. , De Vlaamse Overheid & Stad Antwerpen
Destekleyenler De Vlaamse Overheid & Stad Antwerpen

2014 Theater aan zee Circuit X ödülü Circuit X prize Theater aan zee 2014
Roel Verniers prize Theaterfestival 2015
Fringe First Edinburgh Festival 2015
Longlist Amnesty Freedom of Expression award 2015

In A Reason To Talk, Sachli Gholamalizad, a young Belgian actress of Iranian descent, questions her troubled relationship with her mother. She dives into her family’s history and confronts both her mother and grandmother. The actress blends various sources into an unruly performance: self-registered tapes (from both Belgium and Iran), diary excerpts, memories, novels and soundscapes. The many layers and contradictions in the lives of these three women are evoked on stage throughout the use of different media. Is it a story of extremes, proper of bi-cultural upbringing, or is it simply the story of all mothers and daughters?

By & With Sachli Gholamalizad
Set Design Steven Brys
Production Manager Saskia Lienard
Technique Donald Berlanger
Coaching Greet Vissers
Soundscape Andrew Claes
Production Kunstz, Kvs & Royal Theatre Plymouth / Richard Jordan Productions LTD. , De Vlaamse Overheid & Stad Antwerpen

With the Support of De Vlaamse Overheid & Stad Antwerpen

İran kökenli Belçikalı oyuncu Sachli Gholamalizad Belçika’da yaşamakta ve çalışmaktadır. Hem film hem televizyon hem de tiyatro alanlarında aktiftir. Brüksel Ricts’de Dramatik Sanatlar okumuş ve bir yandan da Paris’te Jack Waltzer’ın oyunculuk derslerine katılmıştır. Çekimleri henüz tamamlanan De Bunker adlı yeni bir dizinin başrollerinden birini oynamış, The Misfortunates (Felix Van Groeningen)’da rol almış, Ella ve Dag&Nacht gibi dizilerde de yer almıştır. Ayrıca Theater Zuidpool ve Franz Marijnen’in tiyatro oyunlarında rol alan sanatçı 2018 yılında Ontroerend Goed’in Loop Station’ında oynayacaktır. İlk tiyatro oyunu ve bir üçlemenin ilk bölümü olan Konuşmak için Bir Sebep’i 2013 yılında sahnelemiştir. Oyun Oostende Tiyatro Festivali’nde (TAZ#14) Circuit X ödülü almış ve Het Theaterfestival ’14’de oynanmış, Belçika ve Hollanda’da turne yapmıştır. 2015 yazında bu performansla Edinburgh Fringe Festivali’ne katılmış ve 2015 Af Örgütü İfade Özgürlüğü ödülü eleme listesine girmiş, 2015 Edinburgh Fringe Festivali FRINGE FIRST ÖDÜLÜ’nü kazanmıştır. Konuşmak için Bir Sebep 2016 yılında Toronto’ya davet edilmiş ve 2017’de Birleşik Krallık’ta turne yapmıştır.

 

Sachli Gholamalizad is an Iranian / Belgian actress, living and working in Belgium. She is active in both film, television and theatre. She studied Dramatic Arts at Ricts in Brussels and also followed acting courses with Jack Waltzer in Paris. She has just finished filming as one of the main leads in a new series called De Bunker, and has played in The Misfortunates (Felix Van Groeningen) and series such as Ella, Dag&Nacht. She also played in theatre shows of Theater Zuidpool and Franz Marijnen and in 2018 she will act in Loop Station of Ontroerend Goed. In 2013 she made her first own theatre show, A Reason To Talk, which is the first part of a trilogy. The show has won the ‘Circuit X’ price at the Theatre Festival In Oostende (TAZ#14) and appeared on Het Theaterfestival ’14, which was accompanied by a tour around Belgium and The Netherlands. In the summer of 2015 the performance went to the Edinburgh Fringe Festival where it appeared on the Longlist Amnesty Freedom of Expression award 2015 and won the FRINGE FIRST AWARD Edinburgh Fringe Festival 2015. In 2016 A Reason to Talk was invited to Toronto and in 2017 it toured in the UK.