11 Ekim, Salı / 11st Oct, Tuesday

19.30
Abud Efendi Konağı/Estate (Yücel Kültür Vakfı)

bir S.C.U.M. tatbikatı, hareket noktasını Amerikalı radikal feminist yazar Valerie Solanas’ın üretiminden geriye kalan çok az sayıda basılı metinden biri olan S.C.U.M. (Society for Cutting Up Men) Manifesto’dan alır.

Süre: 40 dak.

Yücel Kültür Vakfı’nın mekan desteğiyle

Online bilet için: http://www.biletiva.com/event/G3453 

*bir S.C.U.M. tatbikatı ve İşgal-Laboratuar Sunumu, tek biletle ard arda izlenebilir. 

a trial on S.C.U.M., performance piece arising from S.C.U.M. (Society for Cutting Up Man), a self-published Manifesto remains as all that’s left from the production of American radical feminist writer Valerie Solanas.

Duration: 40 min.

With the  venue support of Yücel Kültür Vakfı

For online tickets: http://www.biletiva.com/event/G3453

*a trial on S.C.U.M. and Invasion Laboratory Presentation will be performed consecutively and require one single ticket. 

GÖKÇE YİĞİTEL

OODTÜ Fizik Bölümü’nden mezun oldu. Londra’daki The Royal Central School of Speech and Drama’dan İleri Düzey Tiyatro Oyunculuğu yüksek lisans derecesini aldı. Devised tiyatro ve bir güncel sanat mecrası olarak performansın etkileşimini araştırdığı pratiği boyunca, dANTE OR dIE, Theatralia Ensemble ve Ektos Dance Theatre gibi uluslararası topluluklarla çalıştı. İstanbul menşeli Tiyato Oyunevi, biriken gibi kollektiflerle işbirliği ve üretimler gerçekleştirdi, görüntü ve yerleştirme fragmanlarıyla katmanlaşan performanslarında ve müdahalelerinde, bedeni güç mekanizmalarının denetimine tabi bir plato olarak ele alıyor ve hareket imkanlarını araştırıyor. Çalışmaları zaman-mekan, biçim, tekrar, mukavemet, dekonstrüksiyon temalarına odaklanıyor.

Graduated from M.E.T.U, Physics Department. She holds a M.A. degree in Advanced Theatre Practices, Performing Branch in The Royal Central School of Speech and Drama, London. Throughout her practice, she has concentrated on the interplay between the fields of theatre and performance art. Focusing on devised theatre, she collaborated with the theatre companies such as dANTE OR dIE, Theatralia Ensemble and Ektos Dance Theatre and İstanbul based Tiyato Oyunevi and biriken. Producing performances and public space interventions that are layered with installation and visual fragments she takes body as plateaus, which is subject to power mechanisms and seeks for the possibilities of ‘line of flights’ within the space. Her body of work focuses on the themes of time-space, form, repetition, endurance, and deconstruction.

She holds a B.A in Political Science & International Relations, and a M.A in Cultural Studies. She worked in local and international organizations and institutions, operating on contemporary art field, and actively engaged in the production of exhibitions, programs and publications. Her research interests involve performance art theory and experimental curation. She investigates the production, documentation and circulation processes of performance as an autonomous piece of work/body regarding its relation with commercial value mechanism in contemporary art market. She currently works as a researcher and writer for the Vehbi Koç Foundation Contemporary Art Collection. 

DERYA BAYRAKTAROĞLU

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında lisans, Kültürel İncelemeler alanında yüksek lisansını tamamladı. Güncel sanat üretiminde faaliyet gösteren lokal ve uluslararası organizasyon, kurum ve kuruluşlarda çalıştı, sergi, program ve yayınlar üretti. İlgi ve araştırma alanları arasında performans kuramı ve deneysel kürasyon yer alıyor. Güncel sanatta ticari değer kurgusu ile ilişkisi bağlamında otonom bir birim/yapıt olarak performansın üretim, dökümantasyon ve dolaşım süreçlerini inceliyor. Halen Vehbi Koç Vakfı Çağdaş Sanat Koleksiyonu için araştırmacı ve yazar olarak çalışıyor.