2 Mayıs Çarşamba / 2 May Wednesday

Festival Açılış Konseri / Festival Opening Concert
21.30
Babylon

A Corner in the World Festivali Türkiye Modern Müzik tarihinin kendine has ekiplerinden Baba Zula konseri ile açılıyor. Babylon’un ev sahipliği yaptığı konserin ikinci bölümünde aynı DJ kabinini paylaşacak Ahmet Uluğ ve Undomondo bizi farklı coğrafyalar ve türler arası gezintiye çıkararak dünyanın köşelerine ışınlamayı vaat ediyor!

Bu etkinlik Babylon ile işbirliği içinde gerçekleşmektedir.

A Corner in the World Festival 3 will kick off with Turkish psychedelic band Baba Zula. The concert will be hosted by Babylon and Ahmet Uludağ and Undomondo will share the DJ booth for the second part of the evening. They promise to take us on an intergeographical and interspecies journey and teleport us to various corners of the world.

This event is organised in cooperation with Babylon.

BABA ZULA

21. yüzyıl saykodelik Türk müziğinin rakipsiz ustası BaBa ZuLa, hem canlı performanslarında hem de kayıtlarında takipçilerine eşsiz bir deneyim sunuyor. BaBa ZuLa elektro bağlama, darbuka ve kaşık gibi oryantal çalgıları elektronik ve modern soundlarla karıştırarak “İstanbul saykodelik” adını verdikleri özgün bir müzik yaratıyor. BaBa ZuLa’nın müziği 60’ların sonlarından esinlenerek futuristik bir yöne ilerleyen Oryantal İstanbul Rock’n Roll’u olarak tarif edilebilir. Şamanik törenleri andıran performansları çeşitli sanat dallarını birleştiriyor, sıklıkla dansçılar, ilginç kostümler, şiir, tiyatro ve canlı çizim performanslarıyla süsleniyor, izleyicilere davetkâr bir görsel-işitsel ziyafet sunuyor. BaBa ZuLa mirasını İstanbul’un bağrından kopan müziği ile paylaşıyor. Grup, kurucu üyeleri Levent Akman (kaşık, perküsyon, makineler, oyuncaklar, davul, gong) ve Murat Ertel (saz ve bağlama, gitar, perküsyon, vokal, osilatörler, theremin) ile darbuka ve perküsyonda Ümit Adakale, elektro ud, vocal ve synthesizerda ise Periklis Tsoukalas’dan oluşuyor.

The unrivalled masters of 21st century Turkish Psychedelic Music, BaBa ZuLa go to great lengths to provide their followers with a unique experience both on their live shows and their recordings. By mixing oriental instruments such as the electric saz, darbuka, and spoons with electronics and modern sounds, BaBa ZuLa creates a sound all their own called Istanbul psychedelic. BaBa ZuLa’s music is oriental Istanbul Rock’n Roll that rolls in a futuristic way inspired by the late 60’s. Their shamanic ritual like performances are a mixture of disciplines of art, often featuring dancers, elaborate costumes, poetry, theatre and live drawing, delivering viewers a tantalizing audio-visual feast. BaBa ZuLa share their legacy with us through their music, a music born out of Istanbul. BaBa ZuLa features founding members Levent Akman (spoons, percussions, machines, toys,drum,gong), Murat Ertel (saz and bağlama,guitar,percussion,vocals,oscillators, theremin), as well as Ümit Adakale on darbuka & percussion and Periklis Tsoukalas on electric oud,vocals,synth.

AHMET ULUĞ

1989’da beri müzik sektörünün içinde faaliyet gösteren Ahmet Uluğ, Pozitif’in kurucu ortağıdır. Cazdan elektronik müziğe yayılan geniş bir specturumda müzik dinleyen ve çalan Ahmet, uzun yıllar Açık Radyo’da Öbür Dünya programını hazırlamış ve sunmuş, Babylon’da DJ’lik yapmış ve müziğe olan tutkusu yıllar içinde azalmamış çoğalmış meraklı bir vatandaştır.

Ahmet Uluğ has been working in the music industry since 1989, and he is the cofounder of Pozitif Inc. He plays and listens to a wide spectrum of genres from jazz to electronic. He hosted his own show Öbür Dünya (Other World) on Açık Radyo for many years and DJed at Babylon. Ahmet is a curious person with an ever-growing passion for music.

UNDOMONDO

2005’te tür, dönem ve coğrafya farkı gözetmeden iyi müzik yayınlama mottosuyla bir blog ve dinamo.fm‘de radyo şovu olarak başladı. Son zamanlarda daha sık DJ’lik yapan Undomondo, müziğin tarzını çok da ayırmadan soul, funk, afro-latin, oldskool house ve tekno dünyası içinde bizi dans ettirecek.

Undomondo is a music blog & radio show from Istanbul since 2005 that supports and promotes good music regardless of genres, periods and geography. The music diet covers quite a lot of dishes from electronic music to jazz, folk, world music and beyond. While DJing it’s obviously more dance oriented, spanning soul, exotica, afro & latin, oldskool house and rarities.