5 Ekim, Çarşamba / 5th Oct, Wednesday

20.00
MSGSÜ Çağdaş Dans Anasanat Dalı, Bomonti
MSGSÜ Contemporary Dance Department, Bomonti

Bodiless Heads No.1 # Simulacrum bedenimize dair normatif, dikey ve hiyerarşik imajı çevreleyen yakınlığın keşfedilmesi üzerine bir iş. Bu performans için zoom in yapabilecek makro kamera sistemleri geliştirdik. Koreografi, performansçıların fiziksel ve uzamsal tercihlerine dayanan bir görsel dil yaratma çabası olarak ilerledi. Görsel bir deneyim olmanın yanı sıra tenin tasviri, paylaşılan mahremiyet, vücudun farklı bölgeleri arasındaki hiyerarşinin ahlaki sınırlarına bakıyor bu kameralarla yakın çekim yaparak. Bu brutal tasarım da performansın estetiğinin bir parçası haline geliyor. 

Setareh Fatehi ve Frederick Rodrigues, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Anasanat Dalı’nın desteğiyle festival kapsamında bir atölye çalışması da gerçekleştirecek.

 Online bilet için:https://biletiva.com/event/G3435

Süre: 50 dak. 

Performans: Setareh Fatehi, Frederick Rodrigues, Pouya Ehsae,Tara Fatehi Irani

Prodüksiyon: TUSSENruimte, Gorizazmarkaz

European Cultural Foundation (ECF), Stimuleringsfonds, Dansmakers Amsterdam desteğiyle

Hollanda Başkonsolosluğu’nun işbirliğiyle

 

Bodiless heads No.1 # Simulacrum is an exploration of the proximity that frames the normative, vertical and rather hierarchical image of our body. For this performance we developed macro camera systems to zoom in. The choreography evolved in a desire to create a visual landscape through the physical and spacial choices of the performers (in this case camerawomen or selfy makers). Beside its visual experience it can function as a question on moral borders such as the depiction of skin, shared intimacy and the hierarchy of body parts through the close up framing of these unique cameras; whose brutalist design becomes part of the performance’s aesthetic.

Setareh Fatehi  and Frederick Rodrigues will also present a workshop with the support of Mimar Sinan University of Fine Arts Contemporary Dance Department.

For online tickets: https://biletiva.com/event/G3435

Duration: 50 min.
Performance by: Setareh Fatehi, Frederick Rodrigues, Pouya Ehsae,Tara Fatehi Irani

Produced by : TUSSENruimte, Gorizazmarkaz

Supported by: European Cultural Foundation (ECF), Stimuleringsfonds, Dansmakers Amsterdam.

Collaboration with Consulate General of the Kingdom of the Netherlands

S.FATEHI, F.RODRIGUES, P. EHSAEI, T. FATEHI IRANI

Satareh Fatehi, Tahran ve Amsterdam’da yaşayan bir mühendis ve koreograf. SNDO programından mezun olan sanatçı, serbest (yaratıcı-icracı) sanatçı ve eğitmen olarak çalışıyor. Temel ilgi alanı, yeni fikirler üretmenin bir aracı olarak beden ve hareket üzerinde çalışmak.

Frederick Rodrigues, teknoloji ile işbirliği halinde gerçekleştirilen pratikler konusunda uzmanlaşmış bir sanatçı ve eğitmen. Teknoloji hayatlarımızın bir parçası haline geldikçe, yaratıcı çalışmalarımızda da yerini alıyor. Frederick, teknolojinin dilini hikayelere hayat vermek için kullanıyor.

Pouya Ehsaei Londra, İngiltere’de ikamet eden bir ses tasarımcısı, görsel-işitsel sanatçı ve performans sanatçısı. York Üniversitesi’nde Müzik Teknolojisi master programını ve Müzik alanında doktorasını tamamlamış. Entr’acte tarafından yayınlanan ilk albümü “There” (Orada), geleneksel İran müziği pasajlarından zengin bir ses atmosferi, sert ifadeler ve İran melodilerinden oluşan gürültüler yaratmak yolunda bir deneydir. Pouya, “Gorizazmarkaz” performans ikilisinin yarısıdır.

Tara Fatehi Irani, mekanla etkileşimli görsel-işitsel performans, tiyatro, görsel sanatlar, dans, müzik ve yazım üzerine çalışan, Londra’da yaşayan İranlı bir sanatçıdır. İşlerinde aile arşivlerini, uydurulmuş tarihi öykülerini, yanlış tercüme edilmiş anıları ve arşivleri karma olarak kullanır. “Gorizazmarkaz” performans ikilisinin diğer yarısıdır.

Setareh Fatehi is an engineer and choreographer based between Tehran and Amsterdam. Graduated from SNDO she works as a freelance artist, teacher and performer. Her main interest is to work with body and movement as a tool for creating new thoughts. 

Frederick Rodrigues is an artist and educator specialising in technology in cross practice collaboration. As technology becomes part of our lives it also takes it’s place in our creative endeavours, Frederick uses the language of technology to bring stories to life.

Pouya Ehsaei  is a sound designer, audio visual artist and performer currently residing in London, UK. He has a PhD in Music and an MA in Music Technology from the University of York. His debut album ‘There’, published by Entr’acte, is an experiment with traditional Iranian music excerpts to create lush soundscapes, harsh expressions and Iranian melodic noises. Pouya is half of the performance duo /gorizazmarkaz/. 

Tara Fatehi Irani is a London-based Iranian artist working across site-responsive and audio visual performance, theatre, visual arts, dance, music and writing. In her works she mixes family archives, fabricated histories, mistranslated memories and archives. She is the other half of the duo /gorizazmarkaz/.