7 Ekim, Cuma / 7th Oct, Friday

20.00
MSGSÜ Çağdaş Dans Anasanat Dalı, Bomonti
MSGSÜ Contemporary Dance Department, Bomonti

17 Aralık 2010’da Tunus’lu seyyar satıcı Mohamed Bouazizi rejimi protesto etmek için kendini ateşe verdi. Bunun ardından Orta Doğu’nun farklı köşelerinde birçok isyanın patlak verdiği bir yıl oldu. Bu protesto dalgası belki de aşırı-iyimserlikle ‘Arap Baharı’ olarak adlandırıldı.

Mokhallad Rasem, ‘Arap Baharı’ imgelerinin ülkesini terk ederek başka ülkelerde yaşayan Ortadoğlu sanatçıları nasıl etkilediğini sorguluyor. Geride bıraktığınız aile ve arkadaşlarınızdan gelen bilgilerle nasıl baş edersiniz? Bu bilgiler bedeninize ne yapar? Mokhallad Rasem, bu soruların cevabını üç dansçı ile birlikte dans aracılığıyla araştırıyor.

Online bilet için: https://biletiva.com/event/G3445

Süre: 30 dak.
Tasarım & Yönetim: Mokhallad Rasem
Dansçı/Oyuncular: Mostafa Benkerroum, Ehsan Hemat ve Bassim Mohsen
Yapımcı: Toneelhuis
Ortak Yapımcı: An Artefact Festival STUK Leuven 

Toneelhuis’in desteğiyle.

On December 17th 2010 a young Tunisian street vendor called Mohamed Bouazizi set fire to himself in protest against the regime. What followed was an extraordinary year of uprisings which broke out pretty much all over the Middle East, a wave of protest which was soon rather over-optimistically dubbed the “Arab Spring”.

Mokhallad Rasem asks how the images from the ‘Arab Spring’ effect the artists who have their roots in the Middle East but live elsewhere. How do you process information that comes to you through friends and family who stayed behind? What does the information do to your body? Together with three performers, Mokhallad Rasem looks for an answer to this question through dance.

For online tickets: https://biletiva.com/event/G3445

Duration: 30min.
Conceived and Directed by Mokhallad Rasem
Video Editing: Paul Van Caudenberg
Dancers/Actors: Mostafa Benkerroum, Ehsan Hemat and Bassim Mohsen
Producer: Toneelhuis
Coproduction: An Artefact Festival STUK Leuven 

In cooperation with Toneelhuis.

MOKHALLAD RASEM

Mokhallad Rasem Bağdat’ta doğdu, oyunculuk ve yönetmenlik eğitimini burada aldı. Irak’taki savaş hayatının yönünü değiştirdi ve 2005 yılından bu yana Belçika’da yaşıyor. 2013’ten bu yana Toneelhuis çatısı altında çalışan sanatçı özgün eserlerinin yanı sıra Avrupa repertuvarına odaklanıyor: Şekspir’in Hamlet, Otello ve Romeo ve Juliet’i. Mokhallad, oyunlardan önemli temaları seçip onları imgelerin, sessizliğin ve oyuncuların fiziksel varlıklarının sözcükler ve hikaye kadar önemli olduğu kendi dünyasını yaratmak için kullanıyor.

Mokhallad Rasem was born and trained as an actor and director in Bagdad. The war in Iraq changed the course of his life and he has been living and working in Belgium since 2005. Since January 2013 he has been a permanent theatre-maker with Toneelhuis where he is concentrating on the European repertoire as well as his original creations: Shakespeare’s Hamlet, Othello and Romeo and Juliet. Mokhallad selects key themes from the plays and uses them to create his own world in which image, silence and the physical presence of the performers are as important as the words and the story.