9-12 Ekim / 9-12  Oct 

Depo

Dünyada Bir Köşe çerçevesinde bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Corner Pro ile toplantılar ve sanatçıları diğer kültür profesyonelleriyle bir araya getiren tartışma ve sohbet alanları açarak Türkiye ve Orta Doğu bölgesinde çalışan veya bölgeye ilgisi olan aktörleri buluşturuyoruz.

Corner Pro, Türkiye’den ve bölgeden sanatçıların karşılaştıkları meselelere bakarken müşterek ve pozitif bir düşünce süreci ile sanatsal, siyasi, sosyal ve kültürel meseleleri çeşitli açılardan ele almayı hedefliyor. Bu buluşma, hem farklı diyaloglara hem de yeni bakışlara ilham verecek mekan ve zaman sunan bir laboratuvar olacak.

Corner Pro aynı zamanda fikirlerin paylaşıldığı, yöntemlerin sunulduğu, ve en önemlisi başkalarıyla tanışıp sınırların kırıldığı bir alan.

Etkinliğin ilk yılındaki hedeflerinden biri de İstanbul’daki bağımsız sanat girişimlerini ve sanatçıları daha görünür kılmak ve çalışmalarını uluslararası alanda tanıtmak.

Corner Pro Koordinasyoon: Claire Zerhouni

DEPO , Anadolu Kültür ve Fransız Kültür  Merkezi’nin desteğiyle.

Asena Günal’a teşekkürler.

A Corner in the World launches Corner Pro, a professional meeting gathering artists, presenters and cultural operators living, working or engaged in the Middle East region.

This 4-day meeting session aims to open common and positive thought processes on issues artists from Turkey and the region have to face, should they be artistic, political, social or cultural. This meeting should eventually be a real lab providing space and time for dialogue but also inspiration to open new visions on innovative and creative possibilities.

Corner Pro also aims to become a platform for the exchange of ideas, presentation of practices, but above all a space to meet the other and let the barriers fail. In this frame, two lab sessions is organized to let people gather, reflect and work together on general topics as mobility, networking and funding of artists and cultural practitioners from the region.

On its first year, Corner Pro also aims to give visibility to independent performing arts initiatives and artists living and working in Istanbul, as well as to present their work to international professionals.

Coordination: Claire Zerhouni

With the support of DEPO & Anadolu Kültür & Institut Français à Istanbul

 With special thanks to Asena Günal