1, 2, 9 Ekim / 1, 2, 9 Oct

14.00 / 17.00
Çati Studio

Dans ve Performans Yazım Atölyesi, Türkiye’de çağdaş dans alanına yeni bir soluk katacak olan uzun soluklu bir projenin ikinci etkinliği.  Ana proje, çeşitli bilgi ve deneyime sahip dans ve performans inceleme yazarlarından oluşacak bir platformun yaratılmasına alan açıyor.

Dans ve Performans Yazım Atölyesi, hareket analizi, Türkiye’de ve dünyada dans yazımı hakkında teorik bilgiler ile beraber festivalde yer alacak belirli gösterimleri de izleyerek katılımcıların bilgilerini pratiğe aktarmasına olanak sağlıyor. Etkinlik, İstanbul Aydın Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü öğretim üyesi ve dans ve performans analizinin önemli isimlerinden Berna Kurt mentörlüğünde gerçekleşiyor. Proje çıktıları www.dansyazim.com adresinde paylaşılacak.

ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği’ nin Katkılarıyla 

 

Proje Koordinatörleri: Edit Bapcanyova, Müge Olacak
Mentor: Berna Kurt

The Dance and Performance Writing Workshop within A Corner in the World Performing Arts Festival is a part of a bigger project aimed at establishing a platform of dance and performance writers who, with their different backgrounds and experience, will start a fresh discourse about contemporary dance in Istanbul. During the festival, the theoretical part of the workshop will offer an insight to movement analysis while introducing different approaches and styles of dance criticism in Turkey and the world. The participants will be expected to attend selected performances and will be guided by the mentor of the workshop, Berna Kurt, throughout the whole process of dance and performance writing while finding their individual style. The project can be followed on www.dansyazim.com

With the Support of ÇATI Contemporary Dance Artists Association

Project Coordinators: Edit Bapcanyova, Müge Olacak
Mentor: Berna Kurt

BERNA KURT

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans eğitimi alan Berna Kurt, Kültür Üniversitesi’nde Sanat Yönetimi yüksek lisansı ve araştırma görevliliği ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Yakın Türkiye Tarihi üzerine  doktorasını tamamladı. Halen İstanbul Aydın Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan Kurt, performans sanatçısı, çevirmen, yazar ve eğitmen olarak çeşitli projelerde yer aldı. Kurt, dans tarihi, etnokoreoloji, performans çalışmaları, siyasi teoriler, cinsiyet meseleleri gibi çeşitli disiplinleri birleştirerek çalışmalarını yapıyor ve bazı yazılarını da dansyazilari.blogspot.com.tr’de paylaşıyor.

Studied Political Science, Arts Management and Modern Turkish History. Involved in various contexts as performer, translator, writer and instructor. Combines various disciplines like dance history, ethnochoreology, performance studies, political theory and gender studies and shares some of her work at http://dansyazilari.blogspot.com.tr/. Currently working at the Department of Arts Management of Istanbul Aydın University.