Hanane Hajj AliLübnan Lebanon

4 Mayıs Cuma/ 4 May Friday

20.30
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bomonti Yerleşkesi,
Çağdaş Dans Anasanat Dalı, Şebnem Selışık Aksan Sahnesi
Arabic / Turkish & English (surtitles)
40 TL / 25 TL

50’li yaşlarında Lübnanlı bir oyuncu ve vatandaş olan Hanane kemik erimesi, obezite ve depresyondan korunmak için her gün spor yapmaktadır. Beyrut’un kamusal alanlarında yürüyor olsa da aslında kendi kişisel mahreminde yürümektedir. Yolu üzerinde rüyaları, arzuları, umutları, gerçekleri, karakterleri ve rolleri –ki çoğu kendisinin de bazı özelliklerini paylaştığı çağdaş Medealardır- tekrar ziyaret eder. Dönüşmekte olan kentte gezerken süregelen bir paradoks ile yüzleşir: Neden bir tiyatro biçimi olarak trajedinin devri kapandığından beri, Shakespeare’in “Çürümüş bir şeyler var Danimarka’da,” sözünü hatırlatırcasına,  Beyrut sokaklarında felaketin iğrenç kokusu hüküm sürmektedir? Çürümüş bir şey var Lübnan cennetinde! Bu gündelik jogging rutininin çelişkili etkileri olmaktadır. Aslında Hanane’nin bedeninde iki farklı hormon uyarılmakta, biri yıkıcı diğeri yapıcı olan Dopamin ve Adrenalin, yapmak için yıkan ve yıkmak için yapan bir şehrin ortasında, dönüşümlü olarak devreye girmektedir.

Ortak yapımcı ve destekçiler

AFAC, Heinrich Böll Stiftung – Middle East Office, Swiss Embassy in Lebanon, British Council, SHAMS Association, Collectif Kahraba, Al Mawred Athaqafy (Cultural Ressource), Moussem (BE), Zoukak/ Focus Liban 2016, Artas Foundation, l’Institut Français au Liban, Vatech, Khalil Wardé SAL

Konsept, metin ve icra 
Hanane Hajj Ali
Sanat yönetmeni ve skenografi
Eric Deniaud
Dramaturgi  Abdallah AlKafri
Işık tasarımı Sarmad Louis- Rayan Nihawi
Teknik yönetmen  James Chehab- Karam Abu Ayache
Kostüm KALABSHA, Louloua Abdel Baki.
Grafik tasarım Danielle Kattar
Koordinasyon ve altyazılar Dina Kobrosli
İngilizce çeviri Hassan Abdulrazzak
Fransızca çeviri Praline Gay Para
Fotoğraf Marwan Tahtah

Hanane, a fifty-something year old Lebanese actress and citizen, exercises daily to avoid osteoporosis, obesity and depression. She takes walks in her secluded, personal space, and in the open public space of Beirut. Along the way she revisits dreams, desires, hopes, disillusions, characters, and roles – mostly several contemporary  Medeas, with whom she shares some commonalities. While she wanders in the mutating city, she is confronted with an ongoing paradox: Since the age of Tragedy as a type of theatre is gone , why does the filthy smell of catastrophe overwhelm the streets of Beirut recalling Shakespeare’s saying: There is something rotten in the state of Denmark. Which we can translate literally to: there is something rotten in the Lebanese heaven! The effects of this daily routine of JOGGING are contradictory. As a matter of fact, two hormones are stimulated in Hanane’s body, Dopamine and Adrenaline that are alternatively destructive and constructive, amidst a city that destroys to build and builds to destroy.

Co-produced and supported by

AFAC, Heinrich Böll Stiftung – Middle East Office, Swiss Embassy in Lebanon, British Council, SHAMS Association, Collectif Kahraba, Al Mawred Athaqafy (Cultural Ressource), Moussem (BE), Zoukak/ Focus Liban 2016, Artas Foundation, l’Institut Français au Liban, Vatech, Khalil Wardé SAL

Concept, text and performance 
Hanane Hajj Ali
Art direction and scenography
Eric Deniaud
Dramaturgy Abdallah AlKafri
Light designer Sarmad Louis- Rayan Nihawi
Technical director James Chehab- Karam Abu Ayache
Costumes KALABSHA, Louloua Abdel Baki.
Graphic design Danielle Kattar
Coordination and Subtitles Dina Kobrosli
English translation Hassan Abdulrazzak
French translation Praline Gay Para
Photographer Marwan Tahtah

Hanane Hajj Ali tiyatrocu, kültürel aktivist, araştırmacı ve eğitmen. Sanat kariyeri 1978 yılında Hakawati Tiyatro Topluluğunda başladı ve o günden beri Lübnan’da ve yurtdışında sahne almayı ve turne yapmayı hiç bırakmadı. Son performansı JOGGING: Theatre in Progress Ağustos 2017’de Fringe / Edinburgh Uluslararası Festivali’nde “Vertebra En İyi Oyuncu Ödülü” aldı. Kapsamlı sanatsal çalışmalarının yanı sıra, Hanane IESAV- Saint Joseph Üniversitesinde Tiyatro Çalışmaları Bölümünde ve Lübnan Üniversitesi Tiyatro ve Sinema Bölümünde öğretim görevlisi. Sansür Gözlemevi’nin kurucularından olarak yıllardan beri ifade özgürlüğü hakkı, kamusal alan, demokratikleşme ve kültürün desantralizasyonu alanlarında son derece aktif biçimde savunuculuk yapmakta. SHAMS, Al Mawred Athaqafy, Ettijahate Bağımsız Kültür ve Umut için Eylem gibi pek çok bağımsız kültürel kurum ve sanatsal örgütün kurucu üyesi olmuş ve yönetiminde yer alıyor. Araştırmacı olarak kültürel ve sanatsal araştırmalarda pek çok başvuru kaynağının derlenmesi ve yazılmasına katkıda bulundu, bunlardan en önemlisi “Teater Beirut” adlı eserdir.

Hanane Hajj Ali is a theatre maker, cultural activist, researcher and trainer. Her artistic career started in 1978 with the Hakawati Theater Ensemble, and ever since she did not stop performing and touring in Lebanon and abroad. Her latest performance JOGGING: Theatre in Progress was awarded in August 2017 the “Vertebra Prize for Best Actor” at the Fringe / Edinburgh International Festival. In addition to her extensive artistic activity, Hanan teaches in the Department of Theater Studies at IESAV- Saint Joseph University and in the Department of Theater and Cinema at the Lebanese University. She co-founded the Censorship Observatory, and have been since many years very active defending the right of free expression, public spaces, democratization and decentralization of culture. She is a founding member and Board member of many independent cultural institutions and artistic organizations such as SHAMS, Al Mawred Athaqafy, Ettijahate Independent Culture, and Action for Hope.  As a researcher and writer she has contributed to the editing and writing of many references in cultural and artistic research, the most important of which is the reference book “Teater Beirut.”