Onur Karaoğlu Türkiye Turkey

5 Mayıs Cumartesi / 5 May Saturday

20.30
bomontiada ALT
Turkish and English surtitles
30 TL / 20 TL

Anna ortaçağ İstanbul’unda yaşayan bir bilgin, Feraye Suriye’deki savaş yüzünden İstanbul’a gelmiş genç bir öğrenci, Kaan İstanbul’u geride bırakıp gitmeye hazırlanan bir tiyatrocu. Farklı zamanlarda yaşadıkları yerlerden gitmek zorunda kalan bu üç kişi bavullarını kapamadan biraz önce unuttukları bir şey var mı diye düşünürler. Uzak bir gelecekte yaşayan bir arkeolog ise onların hikayelerini öğrenmemize yarayan keşfini dünyaya tanıtmaktadır. Işık Teorisi, hayatlarımız zorunlu yolculuklarla şekillenirken, zamanla kaybolup gideceğini düşündüğümüz izlerin ortak geleceğimize nasıl bir anlam katacağını bu üç karakterin hikayeleri üzerinden hayal ediyor.

Yapım A Corner in the World X
bomontiada ALT
Yazan ve Yöneten Onur Karaoğlu
Oynayan Okan Urun, Zinnure Türe
Işık Tasarımı Utku Kara
Mekan Tasarımı Onur Karaoglu, Utku Kara
Ses Tasarımı Özcan Ertek
Kostüm Tasarımı Hilal Polat
Fotoğraf Burak Çevik, Dilşad Aladağ
Yardımcı Yönetmen Yusuf Huysal

Anna is a scholar from Medieval İstanbul, Feraye is a young student who fled the war in Syria and came to İstanbul, Kaan is a thespian who is preparing to leave İstanbul for good. All of them are forced to leave a place in different times, and they all stop and think whether they forgot something just before they shut their suitcases. Then an archaeologist from a very far future introduces her discovery, which tells us their stories. As our lives are shaped by obligatory journeys, Light Theory imagines the potential meanings of the marks left on our shared futures, which we assume will fade away in time.    

Produced by A Corner in the World X
bomontiada ALT
Written and Directed by Onur Karaoğlu
Cast Okan Urun, Zinnure Türe
Light Design Utku Kara
Space Design Onur Karaoglu, Utku Kara
Sound Design Özcan Ertek
Costume Design Hilal Polat
Photography Burak Çevik, Dilşad Aladağ
Assistant Director Yusuf Huysal

Onur Karaoğlu, İstanbul ve New York’ta tiyatro ve performans işleri yazdı ve yönetti. İşlerinden bazıları: Minority Stress (Sharjah Bienali 2017), Mark Raso (SPOT Üretim Fonu), Utanç (KÖŞE), Ali ile Ramazan (garajistanbul). Columbia Üniversitesi’nde Tiyatro Yönetmenliği alanında yüksek lisans yaptı. Boğaziçi Üniversitesi’nde performans sanatı üzerine ders vermekte.

Onur Karaoğlu has written and directed plays and performance pieces in İstanbul and New York. His works include Minority Stress (Sharjah Bienal 2017), Mark Raso (SPOT Production Fund), Utanç (KÖŞE), Ali and Ramazan (garajistanbul). He completed his graduate studies on Theater Directing at Columbia University and teaches performance art at Boğaziçi University.