8 Mayıs Salı / 8 May Tuesday

20.30
bomontiada ALT
Türkçe / Turkish
Ücretsiz / Free

GalataPerform’un 2006 yılından beri devam eden uluslararası projesi Yeni Metin Yeni Tiyatro işbirliğinde Ocak 2018’den bu yana Corner in the World X bomontiada ALT ev sahipliğinde gerçekleşen Yeni Metinler ve Diğer Şeyler oyun okuma programının 4. buluşması festival temasına özel olarak geliştirildi. Arzu Lejontatel tarafından Türkçe’ye çevrilen Johanna Emanuelsson’un Düşüyorum! isimli oyunu okuma tiyatrosu olarak seyirciyle buluşacak.

Düşüyorum!

Johanna Emanuelsson’un sesini geniş kitlelere ulaştırdığı ve dikkatleri üzerine çektiği çıkış oyunu olan Düşüyorum! başka türlü bir toplumun ve yaşam biçimin mümkün olduğunun hayal edilmesi etrafında şekilleniyor. Oyunun merkeze aldığı soru şu: Bir insan bu yıkıcı düzen içerisinde ne kadar yapıcı olabilir?

Okumanın ardından yazarın katılımıyla bir söyleşi de düzenlenecek.

Söyleşi dili İngilizce olup, Türkçe ardıl çeviri yapılacaktır. 

In cooperation with “Galata Perform” and “Yeni Metin Yeni Tiyatro”, New Texts and Other Things is a playreading series initiated in the framework of the A Corner in the World X bomontiada ALT program in January 2018. In the spirit of this year’s theme, a Turkish translation (by Arzu Lejontatel) of Johanna Emanuelsson’s play I am Falling! will be presented as a staged reading. Brand new plays by playwrights from the Playwrights and Directors Association and guest playwrights from all around Europe, New Text New Theater presents a series of play readings and talks which started in January 2018.

I am falling!

The play is about the infinite dream of another society and how difficult it is to be a constructive person in the destructive system. The reading will be followed by an after-talk with the author.

The after-talk with the author will be in English with Turkish consecutive translation.

Johanna Emanuelsson

1986 yılında doğan Johanna Emanuelsson Stockholm Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde tiyatro ve dramaturji eğitimi aldı. İsveç Devlet Tiyatrosu tarafından verilen ”Yeni Metin” ödülünü 2009’da yazdığı Düşüyorum! isimli oyunuyla aldı. Aynı yıl, bu oyunla uluslararası Yeni Baltık Draması ödülüne layık görüldü. Düşüyorum!, 2011 yılında Kraliyet Drama Tiyatrosu’nun çocuk ve gençlik sahnesi olan Unga Dramaten’da sahnelendi. Yazarın Syster i krig isimli oyununa ise 2007 yılında Çocuk Tiyatrosu Akademisi tarafından verilen en iyi oyun ödülü verildi.

Johanna Emanuelsson

Born in 1986, Johanna Emanuelsson graduated from Stocholm Fine Arts University with a degree in theater and dramaturgy. She received the New Text prize of Swedish National Theater and the New Baltic Drama prize in 2009 with her play I am Falling! The play was produced in the Royal Drama Theater’s children and youth stage Unga Dramaten in 2011. Her play Syster i krig received the best play award from Children Plays Academy in 2007.