11 Ekim, Salı / 11th Oct, Tuesday

21.00
MSGSÜ Çağdaş Dans Anasanat Dalı, Bomonti
MSGSÜ Contemporary Dance Department, Bomonti

‘One for the road’, koreograf İlyas Odman’ın performans kolektifi “copycats” ile geçirdiği, mantra metinleri ve drag queen performans yapısına odaklandığı sürecin ürünüdür.

‘One for the road’ hikaye anlatıcısının seyirciye karşı konumunu sürekli değiştirdiği kıyamet hakkında bir hikaye okumasıdır. ‘Avesta’ , ‘Tibetin Ölüler Kitabı’ gibi kutsal metinlerin ritmik yapısını taklit eden metin aynı zamanda içerik olarak da bir kutsal kitabın üç temel unsurunu taşır; kökenlerden ve nereden geldiğimizden bahseder; geldiğimiz yerde nasıl davranmamız gerektiğine dair kurallar koyar ve en son geleceğe dair, nerede son bulacağımıza dair kehanetlerde bulunur. Ancak bu metni, otobiyografik ve çalıntı olanlarla kurar. Performer kendi hayatının parçalarından ve tükettiği tüm başka kültürel ürünlerden bir kolaj kutsal kitap; bir dokumantasyon üretir.

Online bilet için: https://biletiva.com/event/G3454

Süre: 50 min.
Dil: Türkçe, İngilizce Üstyazılı
Performans & Tasarım: Ilyas Odman
Dramaturjik Destek: Anna Koriech
Metin: Ilyas Odman
Ses Tasarımı: Orhan Enes Kuzu

Rezidans Desteği: theblob_stockholm

One for the road’ is the product of choreographer Ilyas Odman’s work with his performance collective “copycats” focusing on mantra texts and a drag queen performance.

‘One for the Road’is an apocaliptic story-reading where the storyteller constantly changes his relation towards the audience. Copying the rhythmic structures of sacred texts such as ‘Avesta and Tibetan Book of the Dead’, the stage text incorporates the three main elements of a sacred text: it walks about roots and where we come from, it tells us about how to behave in the world we live in and finally it prophesizes about the future, our end. But this text also derives from autobiographical and stolen elements. The performer ultimately creates a collage sacred text, a documentation from fragments of his life and all the cultural products he consumes.

For online tickets: https://biletiva.com/event/G3454

Duration: 50 min.
Language: Turkish with English Subtitles
Performance and Conception: Ilyas Odman
Dramaturgical Support: Anna Koriech
Text: Ilyas Odman
Sound Design: Orhan Enes Kuzu

Residence Support by  theblob_stockholm

İLYAS ODMAN

Hayatı, ODTÜ Dans Tiyatrosu’nda başlayan dans ve hareket ile merakını deneyimleyebileceği mekanlar arasında gezerek geçti. Ürettiği işleri hiçbir zaman tam olarak “dans” olarak nitelendirmeye cesaret edemedi.

Handan Özer, Aslı Bostancı, Jerome Bel gibi sanatçıların performanslarında yer alan İlyas değişik tiyatro kurumlarında oyun koreografisi yaptı, değişik konservatuarların tiyatro bölümlerinde hareket atölyeleri verdi. 2012 yılında Rotterdam Productiehuis çatısı altında Christina Flick, Kimmy Ligtvoet, Melih Gençboyacı ve Ata Güneri ile beraber “Copycats” adlı performans kolektifini kurdu. Tiyatro ile yakınlaşması ve kolektifi ile ürettiklerinin etkisi ile son zamanlarda metin üretmeye ve metinle ilişki kurmaya gayret ediyor.

Ilyas wandered through places following his curiosity for dance and movement which started in ODTÜ Dance Theater. He never dared label his creations as ‘dance’.

He performed with choreographers such as Handan Özer, Asli Bostanci and Jerome Bel. He worked as choreographer in a number of theater pieces and taught movement in theater schools. In 2012, he co-founded Copycats performance collective with Christina Flick, Kimmy Ligtvoet, Melih Gençboyaiı and Ata Güneri under Rotterdam Productiehuis. His interaction with theater and his experience with this company inspires him to produce and work with text more and more lately.