7 Mayıs Pazartesi / 7 May Monday 

Leman Sevda Darıcıoğlu
19.00
bomontiada ALT
Ücretsiz / Free

Ceza ortak belleğimizde gezinerek iktidar dinamikleri ve suç üzerine bir arayışa açılır ve zayıflık ve güç, ceza ve utanç, suç ve tanıklık arasındaki ilişkileri araştırmayı, toplumsal ceza ve kişisel utanç, kişisel ceza ve toplumsal utanç arasındaki sınırlarda gezinmeyi amaçlar.

Punishment wanders in our common memory on a quest for power dynamics and crime, and aims to explore the relationships between weakness and power, punishment and shame, crime and testimony, and to navigate the borders between punishment and personal shame, personal punishment and social shame.

Leman Sevda Darıcıoğlu İstanbul’da yaşayan bir performans sanatçısı. Enstelasyon, video, fotoğraf gibi diğer disiplinlerle de ilgilense de temel olarak performans sanatı alanında üretimini gerçekleştiriyor. Sanat üretim sürecini kendisi üzerinde performatif bir araştırma olarak gören Leman, işlerini kendi limitlerini ve kendiliğini dönüştürme aracı olarak kullanıyor. Sanat pratiğine yaşamak istediği dünyalara kapılar açan bir “mümkün-ütopyalar atlası” oluşturmaya çalışıyor ve an’ın ve temasın gücüne inanıyor. Bir sanatçı olarak kendisini tanımlaması gerektiğinde queer sanatçı tanımını kullanıyor, queeri sadece heteroseksüelliğin ve ikili cinsiyetin dışı olarak değil, normativitenin ötesinde bir alan olarak alıyor. Danışma kurulunda yer aldığı queer düş’ün adlı queer teori serisi 2012 yılından beri sel yayıncılık’ta yayınlanıyor. Çeşitli queer kitapların çevirmenliğini yapan Leman queer temaşa adında bir derlemenin de editörlüğünü yaptı. 2014-2017 yılları arasında istanbul queer art collective’in bir üyes olan Leman 2016-2017 arasında fuckmekitty adında bir queer performans projesi yürüttü ve 2017’den itibaren performans projelerine performistanbul sanatçısı olarak devam ediyor.

Leman Sevda Darıcıoğlu is a performance artist based in istanbul. She mainly produces in the field of performance art and describes herself as a performance artist even though she also produces work in other media including installation and video. She sees the process of making art as a performative research on herself and uses the work as a tool to transform her limits and subjectivity. She views the body as a resource to be unravelled; as a laboratory of emotions, fears and limits; and as an intensity space of encounters. She approaches her art practice as a map of possible utopias, where she draws roads to the worlds she wishes to live in. If and when she needs to define herself as an artist, she chooses to use the ‘queer artist’ title. Her take of ‘queer’ does not only refer to an area beyond heterosexuality and binary sex, but also to a space beyond normativity itself. Currently, she continues her performance work as an artist of the international performance art platform performistanbul. She has been in the advisory team of a series of queer theory writings called “queer düş’ün” (queer fantasy/thought) – ongoing since 2012 – and has translated some of the books in the selection, published by Sel publishing house. She also edited and compiled a queer theory book called “queer temaşa” (queer contemplation/spectacle), also published as part of the series, again through Sel publishing house (2016). She was a member of istanbul queer art collective between 2014-2017 and pursued a queer collaborative performance project called “fuckmekitty” between 2016-2017.