12 Mayıs Cumartesi / 12 May Saturday

17.00
bomontiada ALT
Türkçe / Turkish
Ücretsiz / Free

İstanbul’un çok özel iki kadın figürünü mercek altına alacak iki farklı sunum.

 

#1 Şair Nigar 

Konuşmacı
Nihan Vural , İstanbul’da Sanat ve Edebiyat Yürüyüşleri Rehberi

Osmanlı Şairesi Nigâr Hanım, Bir Daha Söyle şiirinde bir yüzyıl öncesinden sesleniyor: “Yegâne sevdiğin alemde ben miyim şimdi? Sahih ben miyim muhâtab-ı artık aşkın?”

Ve bundan yüz yıl sonra Nihan Vural şunları düşünüyor:

“İstanbullu Kadınlar sunum dizisi için ilk olarak Şair Nigâr Hanım’ı seçmemin nedeni, şair kimliğinden ziyade, hayat hikayesiydi. İlk başta merakım, “Yaşadığım Nişantaşı” ve “Aşiyan’dan Emirgan’a” başlıklı turlarımda kendisinden bahsederken İstanbul’da yüz yıl önce benimle aynı sokaklarda gezinmiş bir Osmanlı kadının hayatının nasıl olduğu idi. Zamanla çocuk gelin olarak yaşamına başlamış, ön sokağımda yaşamış bu Osmanlı şairesinin trajik öyküsünün trajik olmayan yanlarını fark ettim. Sıra dışı bir kadının öyküsünü trajikleştirmeden okuyabilir miydik?”

#2 Ressam Mihri 

Konuşmacı
Berna Gençalp , “Kim Mihri” belgesel filminin yönetmeni

 

Yazar ve yönetmen Berna Gençalp hem İstanbullu Ressam Mihri’yi hem de halen yapımı süren bağımsız belgeseli “Kim Mihri?” filminin yolculuğunu anlatacak. Mihri 20. yüzyılın ilk yarısında, üç kıtada, ressam olarak kendine hayat kurabilmiş bir kadın. İstanbul, Roma, Paris, New York yaşadığı, resimler yaptığı, sergiler açtığı şehirlerden sadece bazıları… Mihri 1918 civarında Bomonti’de yaşamış, evini de bir atölye ve galeri mekanı olarak kullanıp burada kişisel sergisini açmıştı.  Toplumun kadın cinsine dayattığı sınırların ötesine geçen, yeteneğinin ve kalbinin peşinden giden, hemcinslerinin güzel sanatlar eğitimi alabilmeleri için Osmanlı Devleti’nin okul kurmasına önayak olan, bu okulda yöneticilik ve eğitmenlik yapan, Atatürk ve Roosevelt gibi isimlerin portrelerini yapmış olan Mihri’yi biz niye tanımıyoruz? Sanat tarihi ya da tarih bize niye eksikli anlatılıyor? Ve daha neler kaçırıyoruz? Bu buluşmada sadece Mihri’yi ve belgeseli değil, kendimizi de konuşacağız.

These two presentations allow the audience to (re)discover the stories of two atypical women figures of Istanbul.

#1 Poet Nigar

Presenter
Nihan Vural, Creator of Istanbul Art and Literary Walks

Ottoman poetess Nigâr Hanım calls out from a century ago with her poem Say It Again: “Am I the only one you love in this world? Am I really the object of your love now?”

And after around a century, Nihan Vural contemplates the following:

“The reason I chose Poet Nigâr Hanım as the first subject for my presentation series, The Women of İstanbul, was her life story rather than her poetry. My curiosity, in the beginning, was the life of an Ottoman woman who a century ago wondered the same streets that I wonder now as I talk about her during my walking tours “The Nişantaşı I Live In” and “From Aşiyan to Emirgan.” Later on I became aware of the non-tragic aspects of the tragic story of this Ottoman poetess, who lived down the street from my house and started her life as an underage bride. Could we read the story of an unusual woman without tragedizing it?”

#2 Painter Mihri

Presenter
Berna Gençalp, Documentary Filmmaker of “Who is Mihri”

Author and director Berna Gençalp will talk about İstanbulite Painter Mihri and the journey of her independent documentary in progress, “Who is Mihri?”. Mihri was a female artist who lived in three different continents in the first half of the 20th century. İstanbul, Rome, Paris and New York were only a few of the cities that she lived, painted and exhibited in… Mihri lived in Bomonti around 1918, using her home as a workshop and gallery for exhibiting her work. But why don’t we know much about Mihri, who went beyond the social boundaries imposed on the female gender, followed her talent and heart, led the way for the Ottoman State to open a school so that women can study fine arts, worked in the management and taught at that school and painted portraits of important figures such as Atatürk and Roosevelt? Why are we given a defective history of art or history in general? And what else are we missing out on? We will be talking about not only Mihri and this documentary but also about ourselves.

Nihan Vural

1975 İstanbul doğumlu Nihan Vural lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, öğretmenlik formasyonunu aynı üniversitenin Eğitim Fakültesi’nde ve ön lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi Turist Rehberliği bölümünde tamamladı. İngilizce okutmanı olarak çalışırken dünyayı gezme ve ‘yavaş seyahat’ kavramı ile tanışma fırsatı oldu. İstanbul’da tematik semt yürüyüşleri tasarlayarak doğduğu şehirde bile gezgin olmaktan hiç vazgeçmedi. Rehberlikte uzmanlık alanı İstanbul, sanat ve edebiyat, kadın çalışmaları, Yunanistan ve Yunan kültürüdür. Şehir ve seyahat ile ilgili konularda çeşitli yayınlara yazı yazmaktadır. 2013 yılında İstanbul, Yeniden başlıklı ilk kişisel fotoğraf sergisini açtı. Şehir fotoğraflarına eşlik eden zamansız yazılardan oluşan bloğu, İstanbul Travelogue ise İstanbul hallerini belgeleyen bir nevi günlüğüdür.

Nihal Vural

Born in 1975 in İstanbul, Nihan Vural received her undergraduate degree from Boğaziçi University Department of Western Languages and Literature, her teaching formation from the Faculty of Education at the same university and her associate degree from İstanbul Aydın University Department of Tourism Guidance. While she worked as an English instructor she had the opportunity to travel abroad where she came across the concept of “slow travel.” She designed thematic neighbourhood walk tours in İstanbul and never quit being a traveller even in the city of her birth. Her expertise as a tour guide is on İstanbul, art and literature, women’s studies, Greece and Greek culture. She writes about cities and travel in various periodicals. She opened her first solo photography exhibition Again in 2013. Her blog İstanbul Travelogue is sort of a diary which documents the various states of İstanbul through her timeless texts that accompany her photographs of the city.

Berna Gençalp

Aldığı sinema eğitiminin ardından kadın çalışmalarına eğilen yazar ve yönetmen Berna Gençalp, katıldığı sanat tarihi derslerinde Ressam Mihri’den haberdar oldu. Pek tanınmayan bu kadın sanatçıya duyduğu merakın peşinden giderek “Kim Mihri?” adlı bağımsız bir belgesel film çekmeye başladı. Yapımı halen süren bu filmin yanı sıra süreli yayınlar için yazılar yazıyor, röportajlar yapıyor, edebiyat dergilerinde şiirleriyle yer alıyor. İsim annesi olduğu Canlandıranlar Festivali’nde de çeşitli görevlerde çalışıyor.

Berna Gençalp

After her studies on cinema, author and director Berna Gençkalp turned to women’s studies and learned about Mihri during the art history lessons she took. She pursued her curiosity for this obscure female artist and started shooting an independent documentary “Who is Mihri?” In addition to this work in progress, she writes for periodicals, conducts interviews and publishes her poetry in literary journals. She is involved in the organization of the Animators Festival in many roles, which was also named by her.