10 Ekim, Pazartesi / 10th Oct, Monday

20.00
St. Joseph Fransız Lisesi
St. Joseph French School

Tu Meur(s) De Terre (Solo)
Babamı dansediyorum, bir badanacı. Onunla ilgili son anılarımı canlandırmak, onun çalıştığı yerde, alçının ortasında. Siz beni izliyorsunuz, babam size hayatını anlatıyor. Acıyı sükunetle anlatıyor, bir tümörü bir şiire çeviriyorum. Tanrı ve bir insan, bir baba ve oğlu, gökyüzü ve yeryüzü, ses ve hareket. O beni izliyor. Birlikteliğimiz gittiğini kabullenmemi kolaylaştırıyor, ve bir gün tekrar birbirimizi göreceğimizden emin oluyorum.

How to Start and How to End? (Laura Dufour ile Düet)
Şizofreninin tercümesi üzerine bir sorgulama: Dans ve hareketin insan bedeni üzerindeki etkisi, araştırmanın başlangıç noktası bu. Bir dizi hareketle fiziksel, uzamsal ya da işitsel olanla yüzleşme; amaç iletişim kurmak, yaşamsal bir tanıklık yakalamak. Dansçı için de izleyici için de bir keşif alanı: hareketsizliğin içinde hareketli bir beden, fiziksel bir yokluğun içinde var olmak ya da tam tersi.

Online bilet için: https://biletiva.com/event/G3452

Tu Meur(s) De Terre (Solo)
Süre: 25 min
Koreografi & Performans:  Hamdi Dridi

How to Start and How to End? (Laura Dufour ile Düet)
Süre: 30 min.
Kareografi & Performans:
Hamdi Dridi, Laura Dufour

NDC d’Angers, ICI-CCN de Montpellier / France,  DAVID MILLEMANN composer from PONT SUPERIEUR DE RENNES / FRANCE,  William Petit – FABRIK NOMADE COMPANY,  Hafiz DHAOU – CHATHA COMPAGNY,  Seifeddine Manai BROTHA FROM ANOTHER MOTHA COMPAGNY desteğiyle

Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle

How to Start and How to End? (Duet with Laura Dufour)
Translation through questioning the schizophrenic: Dance and movement’s effect on the human body, here is the starting point of this exploration. Through a succession of movements I question my presence face to another one, who can be physical, spatial or sonores, with the aim of introducing a communication and leading a testimony critical and curious. It is as much a discovery for the spectator as for the dancer who wishes to make the body presentation on the space differently: by including a mobile body in motionless, from a presence in a physical absence or the opposite.


Tu Meur(s) De Terre (Solo)
I dance my father…a housepainter. To dance my last memories, re-enacting his physical presence, in his workplace plastered with cardboard. You, who watch me, my father tells you his life story through my arms. I dance pain calmly, transforming a tumor into a poem. Between God and a human being, a father and his son, the sky and the earth, sound and movement, He watches me now. Our duo allows me to accept his having left, and that we’ll surely meet again on another day.

For online tickets: https://biletiva.com/event/G3452

Tu Meur(s) De Terre (Solo)
Duration: 25 min
Choreography & Performance: Hamdi Dridi

How to Start and How to End? (Duet with Laura Dufour)
Duration: 30 min.
Choreography & Performance:
Hamdi Dridi, Laura Dufour

Supported by CNDC d’Angers, ICI-CCN de Montpellier / France,  DAVID MILLEMANN composer from PONT SUPERIEUR DE RENNES / FRANCE,  William Petit – FABRIK NOMADE COMPANY,  Hafiz DHAOU – CHATHA COMPAGNY,  Seifeddine Manai BROTHA FROM ANOTHER MOTHA COMPAGNY

In collaboration with Institut Français à İstanbul

HAMDİ DRİDİ

Dansa Tunus’ta Syhem Belkhodja tarafından kurulan Sybel Bale Tiyatrosu ile başladı. Hamdi konuşulanın ve seslerin müzikalitesi ile ilgileniyor. Metnin, fiziksel araştırmaları içinde önemli bir yeri bulunuyor. Bu sayede jestler ve sahneler arasındaki gerginliğe dayanan bir terbiye veriyor bedenine. Bugünlerde koreografi çalışmalarına ICI International Choreographic Institute – CCN Montpellier’de yüksek lisansı ile devam ediyor. Aynı zamanda Fransa’da ve Mağrip ülkelerinde dans etmeyi sürdürüyor.

Hamdi Dridi began to dance in Tunisia within the Sybel Ballet théâtre company managed by Syhem Belkhodja. Sensitive to the musicality of the spoken voice and sounds.The text has a particular place in his physical research. Through that, he tries to tame the body to pull a quality of resistance between the gesture and the scenes. Today, he refines his choreographic writing within the Master’s degree practice to the International Choreographic Institute ICI-CCN of Montpellier 2015-2017, while remaining active on the French scenes, of the Maghreb and moreover.