4 Ekim, Salı / 4th Oct, Tuesday

20.00
Çiplak Ayaklar Stüdyosu
Çiplak Ayaklar Studio

“Tenimin Altında” bir çağdaş dans performansı. Beden savaş ve tehlike durumlarına nasıl tepki verir? Hayatta kalma mücadelesi nasıl kendine özgü tekniği olan bir dansa dönüştürülebilir? “Tenimin Altında” bu sorulara kişisel bir cevap arayışında.   

Online bilet için: https://biletiva.com/event/G3432

Süre: 40 dk.
Dil: Arapça, Türkçe & English simultaniously
Koreografi & Yönetim: Bassam Abou Diab
Performans: Bassam Abou Diab
Müzik Kompozisyon: Samah Tarabay

Maqamat Dance Theater & Leymoun Arab Contemporary Dance Network desteğiyle.

“Under the Flesh” is a contemporary dance performance. It is a personal reflexion that rises the question of how the body reacts in situations of war and danger and how this survival condition can be turned into a kind of dance with its specific technique.

For online tickets: https://biletiva.com/event/G3432

Duration: 40 min.
Language: Arapça, Türkçe & English live translation
Choreography and Direction: Bassam Abou Diab
Performance: Bassam Abou Diab
Music Composition: Samah Tarabay

With the support of Maqamat Dance Theater & Leymoun Arab Contemporary Dance Network

BASSAM ABOU DIAB

Lübnan Üniversitesi’nde tiyatro okudu. Folklor ve çağdaş dans yapıyor. Uzun süredir Omar Rajeh|Maqamat ile dansediyor: “Mushrooms and Fig Leaves”, “Hibr”, “That Part of Heaven” ve “Watadour”. 2010 ve 2011 yıllarında Takween yoğun dans eğitimi programlarına katıldı; Marcel Leemann, Emilyn Claid, Thierry Smith, Luc Dunberry, Marco Cantalupo, Anani Dodji Sanouvi, Radhouane El Meddeb, Jens Bjerregard, Kristina De Chatelle, Damien Jalet ve Franceso Scavetta gibi koreograflarla çalıştı. Bassam aynı zamanda Ossama Halal, Rouaida al Ghali, Badih Abou Chakra ve Malek Andary gibi yönetmenlerin tiyatro oyunlarında da yer aldı.

Bassam Abou Diab is a theater graduate from the Lebanese University and a folklore and contemporary dance artist. He has been dancing with Omar Rajeh|Maqamat for several years. He performed in: “Mushrooms and Fig Leaves”, “Hibr”, “That Part of Heaven” and “Watadour”. He was also part of the intensive dance training program Takween in 2010 and 2011, where he worked with choreographers such as Marcel Leemann, Emilyn Claid, Thierry Smith, Luc Dunberry, Marco Cantalupo, Anani Dodji Sanouvi, Radhouane El Meddeb, Jens Bjerregard, Kristina De Chatelle, Damien Jalet and Franceso Scavetta.

Bassam has also performed in theater plays in Lebanon with directors such as Ossama Halal, Rouaida al Ghali, Badih Abou Chakra and Malek Andary.