Zinnure Türe Türkiye Turkey

İşitsel yürüyüş / Audio walk

5 Mayıs Cumartesi / 5 May Saturday

17.00
bomontiada ALT
Turkish / English
30 TL / 20 TL

Şişli’de Bomonti durağından yüz adım yürüsem evime varır, iki yorganlı yatağımın çukuruna büzülür, dostum Panco’yu düşünürüm. Şimdilik başka kimsem yok…“ Sait Faik Abasıyanık, Öyle Bir Hikaye

Bomonti, bir asırdan fazladır Cumhuriyet tarihine yakinen tanıklık eden bir devinime sahip semtlerdendir. Gerek mimari, gerekse çok kültürlü yapısı sayesinde günümüze kadar çeşitli kültürel ve fiziksel “değişim/dönüşüm”ün odaklarından biri olmuştur. “Sarı Güzergah” seyirciyi Bomonti semtini tüm duyularıyla keşfedebilecekleri bir yolculuğa çıkartıyor. Yolculuk sırasında bir yandan mahallenin sesi takip edilirken bir yandan da gittikçe fluya düşen bir manzara eşliğinde yepyeni bir hikayenin ortaya çıkışına tanıklık edilmesini sağlıyor.

Mekan, hafıza ve nostalji kavramlarının sorgulandığı performansta, Bomonti semtinin sokaklarında dolaşırken semtin kaybolan mekanları ve insanları ile ilgili hikayeler dinlenecek. Sarı Güzergah semtin “şimdi”si ile yakın tarihi arasında zaman ve uzam ilişkisini sorguluyor ve anlatılan hikayelerin bu mekanları hafızamızın kalıntıları arasından yeniden yaratıp yaratamayacağına odaklanıyor.

** Performans, Bomonti’de bir audio-walk şeklinde tasarlanmıştır ve buluşma noktası bomontiada Alt önü olarak belirlenmiştir.

Yapım
A Corner in the World X bomontiada Alt ve Proje Difüzyon
Proje Tasarımı ve Yönetmen
Zinnure Türe
Metin Düzenlemesi
Zinnure Türe
Yönetmen Yardımcısı
Ataberk Öğe
Teknik Destek
Sedat Can Güvenç
Ses Performansı
Lara Narin, Zinnure Türe
Ingilizce Ses Performansı
Ibrahim Halaçoğlu

“I can get to my home in Şişli by taking 100 steps from the Bomonti stop, curl up in  the pit of my double quilted bed and think about my friend Panço. I don’t have anyone else for the moment…” Sait Faik Abasıyanık, Öyle Bir Hikâye

Bomonti is a dynamic neighborhood that has been a first-hand witness to the history of the Republic for over a century. It has been a locus of cultural and physical “change/transformation” throughout its history, both with its architecture and multiculturalism. “Yellow journey” takes the audience on a journey where they discover Bomonti through their senses. The journey allows us to follow the voice of the neighborhood and to witness the emergence of a brand new story accompanied by a blurring landscape.

The performance questions the concepts of space, memory and nostalgia. Stories of lost spaces and people of Bomonti are told while the audience walks its streets. Yellow Journey questions the time and space relationship between the “now” and the near past of the neighborhood and focuses on whether these stories can recreate these spaces among the remnants of our memory.

** The performance is designed as an audio-walk in Bomonti. The meeting point is in front of bomontiada Alt.

Production
A Corner in the World X bomontiada Alt ve Proje Difüzyon
Project Conception and Direction
Zinnure Türe
Text Editing
Zinnure Türe
Director Assistant
Ataberk Öğe
Technical Support
Sedat Can Güvenç
Voice Performance
Lara Narin, Zinnure Türe
English Voice Performance
Ibrahim Halaçoğlu

Zinnure Türe 2011 yılında Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama Yüksek Lisans Programı Oyunculuk bölümünden mezun oldu.”Paris Summer Academy” de fiziksel tiyatro eğitimi aldı. Internationale Theaterwerkstatt (Braunschweig-Almanya), Festival Premieres (Karlsruhe-Almanya), Festival Theatreformen (Hanover), Aradafestival (Viyana )’da sahne aldı. Ermenistan – Türkiye ortak yapımı “Voices, Bodies and Minds Unbound” projesinde oynadı ve Türkiye-İngiltere-Yunanistan ortak yapımı “Containers” projesinde yönetmen olarak yer aldı. 2016 yılında “ProjeDifüzyon”u kurdu ve “Tevatür”ü yönetti. 2017 yılında Bomontiada-ALT ‘ta “Sarı Güzergah” performansını tasarladı, “Işık Teorisi” adlı oyunda oynadı. Başrolünü oynadığı “Tuzdan Kaide -The Pillar of Salt” adlı film “Berlinale Forum” ‘da gösterildi ve İstanbul Film Festivali uluslararası ve ulusal yarışma bölümlerinde yer aldı.

Zinnure Türe graduated from Kadir Has University Master of Arts in Film and Drama Program with a certificate in Acting. She also studied physical theatre at Paris Summer Academy. She performed at the Internationale Theaterwerkstatt (Braunschweig-Germany), Festival Premieres (Karlsruhe-Germany), Festival Theatreformen (Hanover), Aradafestival (Vienna). She took part in Armenian-Turkish coproduction “Voices, Bodies and Minds Unbound” and directed Turkish-British-Greek coproduction “Containers” In 2016 she founded “ProjeDifüzyon” and directed “Tevatür.” In 2017 she designed the “Yellow Journey” performance at bomonitada ALT. She also took part in “Light Theory”, played the leading role in feature film “Tuzdan Kaide-The Pillar of Salt” screened in “Berlinale Forum” and she competed in the international and national categories of İstanbul Film Festival.